Metod na naukę języków obcych jest bardzo wiele, jednak nie od dziś wiadomo, że człowiek najlepiej przyswaja wiedzę, kiedy edukację łączy z przyjemnością. Jednym ze sposobów na miłą naukę języka obcego jest oglądanie filmów i seriali. Oczywiście nie wystarczy samo oglądanie, ale potrzebne do tego jest też skupienie uwagi i wiedza, jak oglądać, aby nauczyć się, jak najwięcej.

Oglądanie filmów w oryginalnym języku, który jest dla nas obcy, może okazać się na początku niełatwym zadaniem, jednak z czasem można wyrobić w sobie pewne nawyki, które je ułatwią. Przede wszystkim należy oglądać filmy i seriale z oryginalnym dźwiękiem, gdzie native speakerzy mówią w swoim ojczystym języku, dzięki czemu można w łatwy sposób poznać odpowiednią wymowę.

Co oglądać, by nauczyć się języka polskiego?

Samo oglądanie i słuchanie filmów z oryginalnym dźwiękiem nie jest wystarczające. Wiele rzeczy można wywnioskować z kontekstu, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcje, gdzie fabuła nie jest skomplikowana, a aktorzy posługują się prostym językiem, ale w ten sposób nie można poznać zapisu słów. Dlatego warto sięgnąć po filmy z napisami, które pomogą nam zrozumieć, o co chodzi w danym momencie akcji filmu oraz pozwolą nam na zapisanie problematycznych słów. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w warunkach domowych, kiedy bez ograniczeń można zatrzymywać film w dowolnym momencie. Robienie notatek jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiele słów czy zwrotów może mieć więcej niż jedno znaczenie, więc po seansie (lub na bieżąco) można sprawdzać ich znaczenie.

Czy oglądać filmy i seriale z polskimi napisami?

Jeśli zdecydujemy się na oglądanie filmów z napisami, mamy do wyboru trzy metody ich wyświetlania. Mogą to być:

  • obcojęzyczne napisy z lektorem mówiącym w rodzimym języku,
  • napisy w rodzimym języku z lektorem lub aktorami mówiącymi w obcym języku,
  • napisy w obcym języku i głos lektora w obcym języku.

W przypadku pierwszej opcji największym jej plusem jest możliwość zobaczenia zapisu pojedynczych słów, dzięki czemu możesz oswoić się z tym, jak wygląda dany wyraz czy zwrot i w jakim kontekście jest on używany.

Drugie rozwiązanie, czyli oglądanie filmu z napisami w rodzimym języku z lektorem lub aktorami mówiącymi w obcym języku, daje możliwość osłuchania się z językiem i poznania wymowy konkretnych słów czy zwrotów, a także, co bardzo ważne, poznania akcentu. Dobrym sposobem na przyswojenie wiedzy związanej z wymową jest zatrzymywanie filmu czy serialu i powtarzanie na głos za aktorami ich kwestii. Można też próbować zapisywać ze słuchu to, co zostało powiedziane przez lektora czy aktorów, a następnie weryfikować, czy dobrze udało się ich zrozumieć. Co prawda, jest to bardzo czasochłonna, ale niezwykle skuteczna metoda na ćwiczenie zapisu słów i słuchania ze zrozumieniem.

Trzecia opcja jest najbardziej zaawansowanym narzędziem spośród wszystkich przytoczonych, a co za tym idzie, najbardziej wymagającym, jednak też dającym najlepsze rezultaty. Zaleca się oglądanie filmów czy seriali z lektorem (lub aktorami) mówiącym w języku obcym oraz z napisami w języku obcym niejednokrotnie, czyli najlepiej dwa lub więcej razy. Dzięki temu będzie można wywnioskować więcej z kontekstu oraz niejednokrotnie usłyszeć dane słowo czy zwrot.

Jak oglądać, żeby rozwijać umiejętności językowe?

To, w jaki sposób oglądanie filmów i seriali w obcym języku, rozwija nasze umiejętności językowe, zależy od tego, co oglądamy w kontekście tego, czy to, co oglądamy, jest dla nas interesujące. Jeśli wybrana przez nas produkcja okaże się niewypałem, to będziemy ją oglądać bez zaciekawienia i z o wiele mniejszym zaangażowaniem, dlatego najlepiej wybierać takie propozycje filmowe, które lubimy lub wydaje nam się, że moglibyśmy je polubić. Nie chodzi tu jednak tylko o sympatię, ale też o to, że z oglądania tego, co nam się podoba, czerpiemy satysfakcję, dzięki czemu to, czego się nauczymy, łatwiej nam zapamiętać na dłużej.

Warto poświęcić kilka zdań na temat tego, jakie obszary naszych umiejętności, są rozwijane podczas nauki języka obcego z wykorzystaniem filmów i seriali. Są to: pisownia (i czytanie), gramatyka, słownictwo, wymowa oraz rozumienie ze słuchu, czyli wszystkie najważniejsze elementy nauki języka obcego.

Jeżeli chodzi o pierwszy z punktów, czyli pisownię, bardzo ważne jest uważne „oglądanie wyrazów”, które wyświetlane są na ekranie, oraz ich zapisywanie – najlepiej w dedykowanym temu notatniku, na telefonie czy tablecie. Dzięki zapisaniu wyrazu czy zwrotu łatwiej go zapamiętać, a także zawsze można do niego wrócić w celu powtórki materiału.

Następnie, warto zwrócić uwagę na gramatykę, która jest jednym z tych obszarów, który sprawia najwięcej trudności obcokrajowcom, szczególnie na początkowym etapie nauki języka polskiego. Jeśli jakaś konstrukcja gramatyczna nie jest Ci znana, warto zapisać całe zdanie w notatniku oraz sprawdzić jego znaczenie z użyciem wiarygodnego translatora internetowego. Nie ma teraz problemu z dostępem do materiałów, które pozwolą Ci rozwikłać każdą zagadkę gramatyczną, zwłaszcza jeżeli akurat oglądasz produkcję, gdzie używa się dużo mowy potocznej.

Kolejny punkt to słownictwo. Aby rozwijać ten obszar swojej wiedzy, musisz ponownie uśmiechnąć się do swojego notatnika. Wszystkie słówka skrzętnie zapisuj, a najlepiej grupuj je tematycznie i dodawaj różne kolory, które ułatwiają zapamiętywanie. Dzięki temu szybciej je przyswoisz, a ich powtarzanie będzie przyjemniejsze. Najlepiej do każdego słówka dopisywać sobie kontekst, w którym zostało ono użyte, co jeszcze bardziej usprawni naukę. Co ważne, zapisując słówka, zwłaszcza na początku swojej drogi z językiem, możesz być zniechęcony dużą ilością wyrazów do zapisania, dlatego najlepiej notować tylko te, które powtarzają się najczęściej oraz takie, które na pewno Ci się przydadzą.

Wymowa to również ważny element nauki języka, w końcu najczęściej możemy posługiwać się językiem rozmawiając z innymi. Jest to przyjemny obszar nauki, ponieważ wystarczy powtarzać na głos usłyszane zwroty i słówka (ważne, żeby nie robić tego tylko i wyłącznie w myślach!). Co więcej, w notatniku można zapisać sobie wymowę wyrazu, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem szukać informacji o tym, jak prawidłowo go wypowiedzieć. Ważne jest, aby w miarę możliwości wykorzystywać nowopoznane wyrazy czy zwroty w rozmowie z innymi, aby ćwiczyć wymowę jak najczęściej.

Ostatnim i chyba najbardziej wymagającym obszarem jest rozumienie ze słuchu. Nie jest to proste, szczególnie dla nowicjuszy, jednak z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej. Nie warto iść na łatwiznę i od razu czytać napisy na dole ekranu, ale trzeba jak najczęściej wyłapywać znaczenie wypowiedzi ze słuchu i z kontekstu. Jeżeli nie uda się to za pierwszym razem, warto puścić dany fragment raz jeszcze, a jeżeli to nie pomoże, dopiero wtedy zdecydować się na spojrzenie na napisy. Jest to bardzo czasochłonna forma nauki, która wymaga dużego skupienia, jednak rezultaty w tym przypadku przychodzą najszybciej.

Czy warto korzystać z nagrań przygotowanych dla uczących się języków?

Oczywiście, że tak! Zdecydowanie warto korzystać z różnego rodzaju materiałów video, które są dedykowane osobom uczącym się języka obcego. Im bardziej autentyczny film, tym lepiej, ponieważ oglądający może się wtedy oswoić z obcym językiem w czystej postaci.

Film video, który można oglądnąć, może być wypowiedzią native speakera wyciętą z programu telewizyjnego, fragmentem filmu, serialu, czy wyciągniętą częścią serwisu informacyjnego, gdzie wypowiadają się na przykład przechodnie. Z im większej liczby różnych materiałów będziemy korzystać, tym lepiej, ponieważ czerpanie z wielu źródeł daje zawsze najlepsze efekty.

Ciekawe materiały można znaleźć także na platformie YouTube, gdzie twórcy internetowi przedstawiają wiedzę na naprawdę wysokim poziomie, ilustrując przykłady fragmentami video. Są to zwykle wycinki z popularnych filmów i seriali, które są powszechnie znane, więc zrozumienie i zapamiętanie ich może okazać się o wiele łatwiejsze.

Jak uczyć się języka z filmów i seriali, kiedy jest się początkującym?

Na pewno wiele osób, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z językiem obcym, wybierze opcję nauki języka poprzez oglądanie filmów i seriali. Ważne jest, aby już od samego początku robić to dobrze i po prostu się nie zniechęcić. Jednak jak to zrobić? Przede wszystkim kieruj się zasadą „co za dużo, to niezdrowo”, która, o dziwo, dotyczy także edukacji, co znaczy, że jeżeli przyjmiesz sobie zbyt wygórowany cel, nieadekwatny do Twoich umiejętności i możliwości, możesz być sfrustrowany/a i szybko dać sobie spokój z nauką. Dlatego pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest oszacowanie swoich umiejętności, rozpisanie planu nauki (np. codziennie po 15-30 minut) i uważna obserwacja swoich postępów.

Szczególnie na początku czas nauki poprzez oglądanie nie powinien być za długi i nie powinien wynosić dłużej niż 15 minut. Jest to spowodowane faktem, że na początku w ogóle lub prawie w ogóle nie znasz słówek oraz struktur gramatycznych. Nie są to z pewnością na najprostsze rzeczy, dlatego nie przejmuj się tym, że nie będziesz wiele rozumieć. Na spokojnie zatrzymuj sobie film czy serial i bez pośpiechu zapisuj słówka i powtarzaj je na głos. Efekty zobaczysz już po pierwszym oglądaniu, kiedy Twoje ucho już trochę osłucha się z językiem.

Twój cel powinien być jasny, określony w czasie oraz dostosowany do Twoich możliwości. Możesz rozpisać sobie grafik oglądania kilka tygodni wprzód lub po prostu oglądać film czy serial wtedy, kiedy masz na to czas z ustaleniem, że będziesz to robić co najmniej 15 minut dziennie i poświęcisz na to 100% uwagi. Rzetelny plan, którego się trzymasz, to gwarancja sukcesu i szybsze osiągnięcie celu.

Największe zalety oglądania filmów i seriali w obcym języku

Nauka poprzez mile spędzony czas na oglądaniu swoich ulubionych produkcji ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to:

Łączenie w sobie kilku metod nauki, które rozwijają Twoje umiejętności wielotorowo

Dzięki oglądaniu filmów i seriali w obcym języku rozwijasz swoje umiejętności językowe na wielu płaszczyznach. Wiele ćwiczeń, które powszechnie stosowane są przy nauce języka angielskiego, rozwija zwykle tylko jedną umiejętność, np. czytanie, słuchanie ze zrozumieniem czy wymowę. Oglądanie filmów i seriali rozwija wszystkie umiejętności (pisanie i czytanie, gramatykę, słownictwo, wymowę oraz rozumienie ze słuchu) i daje możliwość wyboru, który z tych obszarów chcesz rozwijać najbardziej.

Poznawanie ciekawych produkcji, rozwijanie wiedzy, tematy do dyskusji

Poprzez oglądanie filmów i seriali, które sam wybierasz, masz możliwość rozwijania swojej wiedzy na temat kinematografii, szczególnie wtedy, kiedy uwielbiasz pochłaniać odcinki jeden za drugim. Znajomość ciekawych propozycji do oglądnięcia daje Ci możliwość prowadzenia ciekawych dyskusji na temat problemów poruszanych w filmie, gry aktorskiej czy fabuły.

Relaks i miłe spędzanie czasu

Nie ma co ukrywać, że oglądanie filmów i seriali to zdecydowanie przyjemniejszy sposób na naukę niż studiowanie podręcznika i wykonywanie nudnych ćwiczeń. Dlatego ta metoda daje Ci możliwość relaksu i oderwania od codzienności, co szczególnie cenią sobie osoby zabiegane i takie, które nie mogą znaleźć kilku minut na relaks.

Nieograniczone możliwości wyboru

Ilość filmów i seriali, które można zobaczyć w telewizji, Internecie czy na platformach streamingowych jest niezliczona, a wciąż pojawiają się nowe propozycje. W związku z tym niemożliwe jest, aby ktoś nie znalazł dla siebie takiej produkcji, która by mu się podobała, a przy tym jej poziom językowy odpowiadał indywidualnym umiejętnościom.

Wygoda i dostosowanie do potrzeb

Metoda nauki języka obcego poprzez oglądanie filmów i seriali jest wybierana często ze względu na jej wygodne zastosowanie, ponieważ tak naprawdę od Ciebie zależy, kiedy i w jaki sposób chcesz się uczyć – czy będzie to rano przed wyjściem do pracy, podczas popołudniowej kawy czy przed pójściem spać w wygodnym łóżku. Ponadto, notatki możesz prowadzić na telefonie, w zeszycie, czy w komputerze – w zależności od Twoich preferencji.

Jaki gatunek filmowy jest najlepszy do nauki języków obcych?

Na końcu warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jakie filmy czy seriale najlepiej oglądać, aby nauka języka obcego była jak najbardziej efektywna. Pierwszym kryterium wyboru, o którym wspomnieliśmy wcześniej, jest sympatia dla danej produkcji. Wybierz coś, co lubisz, a nauka będzie o wiele przyjemniejsza. Drugą rzeczą, którą powinieneś/powinnaś wziąć pod uwagę, jest Twój stopień zaawansowania – to od Twoich umiejętności zależy rodzaj produkcji (jeśli jesteś początkujący/a, dobre okażą się bajki dla dzieci!). Trzecią rzeczą jest gatunek i rodzaj produkcji, które masz zamiar oglądać. Pamiętaj, że bardzo ważna jest różnorodność, dlatego najlepiej wiedzę czerpać z różnych źródeł, w tym przypadku z różnych filmów i seriali. Mogą być to:

  • bajki dla dzieci,
  • popularne seriale,
  • serwisy informacyjne,
  • hity kinowe,
  • filmy dokumentalne,
  • filmy na YouTube.

Oczywiście są to tylko propozycje, bo gatunków filmowych jest o wiele więcej, więc warto na początku wypróbować, jak najwięcej różnych rodzajów video, aby zobaczyć, które są najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Nauka języka z filmów i seriali – kilka rad na zakończenie

Podsumowując to, co zostało opisane w artykule, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, które dotyczą nie tylko tej metody nauki języka, ale uczenia się czegokolwiek dowolnym sposobem.

Po pierwsze, poznaj siebie – oszacuj swoje umiejętności, ustal swój cel (po co w ogóle chcesz poznawać obcy język?), opracuj plan nauki. Jeśli będziesz wiedzieć na czym stoisz, łatwiej będzie Ci podejmować kolejne kroki.

Następnie, pamiętaj o zaangażowaniu. Jeśli już zdecydowałeś/aś się na przeznaczenie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut w tygodniu na naukę języka, poświęć temu 100% swojej koncentracji. Wtedy nie będziesz marnować czasu, a rezultaty przyjdą szybciej.

Na koniec – baw się dobrze! Pamiętaj, że oglądanie filmów i seriali to niezła zabawa. Niech skojarzenie ich z nauką będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie ciężarem.

Powodzenia!

Utworzone przez
Agnieszka Małyska