Poziom:
B1
Wiele osób twierdzi, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Opanowanie tego języka przez obcokrajowców to nie lada wyzwanie, któremu można jednak sprostać. Wystarczy tylko nieco czasu, chęci oraz motywacji. Jest to gra warta świeczki, ponieważ posiadanie tej umiejętności daje wiele możliwości. To recepta na zamieszczenie w CV intrygującej adnotacji, a co za tym idzie, zwiększone szanse na znalezienie w Polsce ciekawej i dobrze płatnej pracy. Jednak poznawanie zasad języka polskiego oraz ukończenie kursu w szkole językowej to dopiero początek. Warto zadbać, aby umiejętności językowe zostały oficjalnie potwierdzone. W tym celu należy ubiegać się o certyfikat z języka polskiego.
Przygotowanie do certyfikatu z języka polskiego – na co zwrócić największą uwagę?
Warto mieć świadomość, że przygotowanie do certyfikatu z języka polskiego to nie kwestia godzin, czy dni. To proces czasochłonny, któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości, sprawdzone materiały edukacyjne. Są to głównie podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz innego typu książki o takiej tematyce – wybór takich publikacji jest bardzo szeroki, dlatego każdy chętny znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Bardzo dobrym pomysłem jest zapoznanie się z udostępnianymi dla zdających zbiorami zadań. Zawarte w nich ćwiczenia pozwalają trenować wszystkie umiejętności językowe weryfikowane podczas egzaminu.
Certyfikat z języka polskiego – jak wygląda egzamin?
Aby przystąpić do egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego, należy zapoznać się z konkretnymi datami najbliższych sesji egzaminacyjnych. Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca zdawania egzaminu oraz zarejestrowanie się na niego w odpowiednim terminie.
Przed tym wydarzeniem warto zapoznać się także ze strukturą tego egzaminu. Test składa się z dwóch części – pisemnej oraz ustnej. Tą pierwszą tworzą cztery moduły:
- rozumienie ze słuchu,
- rozumienie tekstów pisanych,
- poprawność gramatyczna,
Przygotowywane są osobne egzaminy dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Są również testy dedykowane poszczególnym poziomom językowym – to od tego czynnika zależy także ilość punktów, jaką trzeba zdobyć, aby zdać i uzyskać certyfikat. W przypadku najmłodszych jest to co najmniej 50% punktów zarówno z części ustnej, jak i pisemnej. Natomiast u dorosłych jest to 50% na poziomie A1, A2 i B1 oraz 60% na poziomie B2, C1 oraz C2.
Egzamin z języka polskiego – sprawdź przykładowe testy!
Są różne sposoby na efektywne przygotowanie do certyfikatu z języka polskiego. Jednym z najlepszych rozwiązań jest jednak zapoznanie się z testami z poprzednich lat. Są one ogólnie dostępne wraz z kluczem odpowiedzi, plikiem dźwiękowym oraz transkrypcją nagrań. Dzięki temu można na własne oczy zobaczyć jakiego typu zadania najczęściej pojawiają się zarówno na części ustnej, jak i pisemnej egzaminu.
Certyfikat z języka polskiego – co to takiego?
Jednak warto mieć świadomość, że certyfikat z języka polskiego jest nie tylko sporym atutem w rozwoju zawodowym danej osoby, ale również stanowi niezbędny warunek, który muszą spełnić osoby ubiegające się o uzyskanie polskiego obywatelstwa. Tego rodzaju dokument posiada miano państwowego i jako jedyny potwierdza w sposób oficjalny konkretny poziom biegłości językowej. Dobra wiadomość jest taka, że certyfikat z języka polskiego dla obcokrajowców wyróżnia się bezterminową ważnością.
Strona wyszukana po frazach:
certyfikat języka polskiego, certyfikat język polski, certyfikat znajomości, języka polskiego, certyfikat polski, certyfikat z języka polskiego