Niektórzy, ze względu na indywidualne predyspozycje, szybko i efektywnie przyswajają języki obce. Jednak trzeba liczyć się z tym, że niekiedy, nawet pomimo dysponowania ogromnym talentem w tym zakresie, nauka poprawnej wymowy, zapamiętywanie słownictwa, czy poznawanie zasad gramatycznych, okazuje się sporym wyzwaniem, przez co wymaga poświęcenia nieco więcej czasu oraz energii. Jako przykład można wskazać chociażby polski, który często zajmuje czołowe lokaty w rankingach prezentujących najtrudniejsze języki świata.

Czy język polski jest trudny do nauki przez obcokrajowców? Wskazujemy kilka argumentów, które to potwierdzają i pokazują, że poprawne posługiwanie się polskim może sprawiać kłopoty również rodzimym użytkownikom tego języka.

Czy język polski należy do najtrudniejszych języków świata?

Prawdopodobnie polski nie jest najtrudniejszym językiem na świecie. Aczkolwiek praktyka pokazuje, że może być problematyczny, zwłaszcza dla osób, których język ojczysty nie należy do grupy słowiańskich. Dlatego w większości przypadków znajduje on swoje miejsce w zestawieniach tych najbardziej skomplikowanych – zaraz obok języka chińskiego, japońskiego, koreańskiego, arabskiego, islandzkiego, fińskiego albo greckiego. Czy ten fakt sprawia, że mniej cudzoziemców uczy się języka polskiego? Okazuje się, że nie zawsze to zniechęca. I tak znajdują się śmiałkowie, którzy mają tyle motywacji, że są gotowi podjąć się tego zadania i rozwijać kompetencje językowe. Mobilizuje ich do tego na przykład chęć nauki lub podjęcia pracy na terenie Polski albo powodem jest znalezienie w naszym kraju swojej drugiej połówki.

Dlaczego język polski jest taki trudny?

Ocena skomplikowania danego języka ma w głównej mierze subiektywny charakter. Jednak istnieją pewne obiektywne cechy, których wystąpienie sprawia, że poziom trudności bezsprzecznie wzrasta. Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę? Będzie to na przykład złożony system gramatyczny, a zwłaszcza deklinacja, czyli odmiana przez przypadki oraz wyrażanie czasów – przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Należy nie tylko zapamiętać wiele reguł (np. ortograficznych), trzeba też poznać wyjątki od tych zasad.

Dlaczego jeszcze język polski jest uznawany za trudny? Dodatkowo występuje w nim wiele dźwięków, które obcokrajowców nie tak łatwo wymówić. Między innymi: „sz”, „cz”, „dż”, „dz”, „ch”, „ś”, „ć”, „ź”, „ż”, „ę” albo „ą”. Kłopotliwe są także wyrazy z grupami spółgłosek oraz te zawierające podwójne głoski oraz długie słowa, składające się z kilku sylab. Przykłady trudnych wyrazów to chociażby: chrząszcz, bezwzględny, drożdżówka, źdźbło, mężczyzna, czy szczęście.

Jak sobie radzić z trudnymi elementami języka polskiego?

Nauka języka polskiego dla obcokrajowców niejednokrotnie okazuje się wyzwaniem, któremu jednak można sprostać. Składniki recepty na sukces to między innymi: zapisanie się na kurs językowy, korzystanie z profesjonalnych materiałów dydaktycznych, używanie aplikacji mobilnych do nauki, jak również przebywanie wśród osób mówiących po polsku oraz słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów, seriali i programów w języku polskim. A przy tym wszystkim niezwykle liczy się samodyscyplina oraz systematyczność.

Podsumowując – nauka języka polskiego niejednokrotnie sprawia trudności, aczkolwiek warto zdecydować się na ten krok. Dysponując taką umiejętnością zyskuje się atut, który można wpisać do CV, a przy okazji dostaje się szansę, żeby odkryć piękno naszej mowy ojczystej i przekonać się, że polski pod wieloma względami wyróżnia się na tle innych języków europejskich.

Sprawdź >> Testy z języka polskiego dla osób przygotowujących się do egzaminu!

Utworzone przez
Agnieszka Małyska