Kolejne ważne zagadnienie, z jakim powinna szczegółowo zapoznać się z każda osoba ucząca się języka polskiego jako obcego, to zmiękczenia. Jakie mają znaczenie w codziennym użyciu, biorąc pod uwagę nie tylko wymowę, ale i pisownię wyrazów? Dlaczego opanowanie wskazanego zagadnienia okazuje się sporym wyzwaniem dla obcokrajowców? Sprawdź, czym są zmiękczenia w języku polskim i dowiedz się, w jaki sposób można się ich skutecznie nauczyć!

Co to są zmiękczenia w języku polskim? Definicja

Zmiękczenia w języku polskim to zmiany w wymowie spółgłoski (dźwięk przypomina połączenie jej z „j”), w wyniku czego nabiera ona delikatnego, łagodnego, bardziej „miękkiego” brzmienia. Takie zjawisko to palatalizacja, czyli właśnie zmiękczanie głoski.

W języku polskim spółgłoski mogą być zmiękczane na dwa sposoby:

  • Poprzez dodanie litery „i” po spółgłosce – na przykład: „si” w wyrazie „siano”, „ci” w słowie „ciasto”, „ni” w „niedziela”.
  • Poprzez użycie znaków diakrytycznych – czyli specjalnych znaków graficznych nad literą, takich jak „ś”, „ć”, „ń”, „ź”, „dź”. Przykłady to „kość”, „maść”, „koń”.

Wyrazy ze zmiękczeniami – zasady pisowni

Zmiękczenia są obecne w języku polskim w dużej ilości. Jakie reguły nimi rządzą? Oto najważniejsze informacje:

  • Zmiękczenia oznaczane literą „i” – polegają na dodaniu litery „i” po spółgłosce, taki zapis stosujemy przed samogłoskami „a”, „o”, „e”, „u”, „y” (np. „siostra”, „niebo”, „ciepło”, „ziemia”).
  • Zmiękczenia za pomocą znaków diakrytycznych – stosowane, jeśli zmiękczenie występuje przed spółgłoską albo na końcu wyrazu (np. „miś”, „pięć”, „słoń”, „niedźwiedź”, „łódź”, „źdźbło”).

Dlaczego zmiękczenia są trudne do opanowania dla osób uczących się polskiego?

Zmiękczenia w języku polskim często są skomplikowanym tematem dla obcokrajowców. Przyczyn takiego stanu jest co najmniej kilka. Po pierwsze w niektórych językach obcych takie zjawisko nie występuje albo przyjmuje nieco inną formę. Po drugie różnica pomiędzy na przykład „s” a „ś”, czy „c” a „ć” może być trudna do wychwycenia przez cudzoziemców (zarówno w mowie, jak i w piśmie). Trzeci problem, jaki dotyczy zmiękczeń w języku polskim, to różnorodność zapisu – czasem dodaje się literę „i”, natomiast innym razem używa się znaków diakrytycznych, co może wprowadzić pewne zamieszanie.

Jak nauczyć się poprawnie stosować zmiękczenia w języku polskim?

Nauka zmiękczeń wymaga praktyki, ale istnieje kilka skutecznych metod, które mogą w tym pomóc. W pierwszej kolejności warto słuchać dużo polskiego języka mówionego – rozmów, piosenek, czy filmów. Dzięki temu można oswoić się z brzmieniem zmiękczonych spółgłosek i z łatwością je rozpoznawać. Dobrym pomysłem jest także czytanie na głos wyrazów ze zmiękczeniami (np. fragmentów książek lub artykułów w gazetach) albo tworzenie i wypowiadanie rymowanek i łamańców językowych z takimi słowami, żeby trenować właściwą wymowę. Poleca się również sięgać po materiały ćwiczeniowe i wykonywać zawarte w nich przykładowe zadania, czy też samodzielnie budować zdania z wyrazów zawierających zmiękczenia. Nie bój się popełniać błędów! W końcu każda pomyłka, którą uczeń potrafi wyeliminować, to krok do przodu w procesie kształcenia.

Już teraz wiesz, czym są zmiękczenia w języku polskim! Zapamiętaj związane z nimi kwestie teoretyczne, ale też skup się na aspekcie praktycznym, a więc podejmowaniu działań, które pomogą Ci zrozumieć oraz opanować charakteryzowane zagadnienie. Jeśli przyswoisz sobie te informacje, wciel się w rolę bacznego obserwatora, poszukującego zmiękczeń w mowie i piśmie. Powodzenia w nauce języka polskiego!

Utworzone przez
Agnieszka Małyska