Pamiątki z podróży, cenne ze względu na swoją sentymentalną wartość, budzą miłe skojarzenia oraz pozwalają podtrzymać wspomnienia związane z wizytą w danym miejscu. Przyjmujesz gości z zagranicy i chcesz przygotować dla nich podarunek? A może przebywasz na terenie Polski w celach turystycznych i szukasz drobiazgu, który wzbogaci Twoją kolekcję souvenirów? Musisz dowiedzieć się, jak kupić trafiony upominek zamiast zbędnego przedmiotu. Czy ma to być coś klasycznego, czy może nieco bardziej oryginalnego? Pamiątki z Polski dla obcokrajowców (dzieci i dorosłych) – sprawdź nasze pomysły na prezent, który przypadnie do gustu cudzoziemcom!

Pamiątki z Polski dla obcokrajowców – jak uniknąć tandety?

Wybierając pamiątkę z Polski dla obcokrajowców, warto wystrzegać się bezużytecznych gadżetów, których jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Do tej kategorii zalicza się między innymi breloczki, figurki, kubki, miniatury znanych zabytków, czy magnesy na lodówkę, które z Polską nie mają wiele wspólnego, oprócz tego, że nadrukowano na nich nazwę miejscowości turystycznej, w jakiej się je kupiło.

O wiele lepszą pamiątką z Polski dla obcokrajowców będzie coś, co przynajmniej luźno kojarzy się z naszym krajem i jednocześnie jest praktyczne, a więc możliwe do użycia na co dzień. Dobrym pomysłem na prezent okazują się między innymi: pocztówki przedstawiające znane miejsca w Polsce, rękodzieło wykonywane przez lokalnych artystów i rzemieślników (ćmielowska porcelana, bolesławicka ceramika albo koronkowe serwetki, obrusy i firanki), szale lub chusty z ludowym wzorem, góralskie skarpety lub ciepłe kapcie, kosmetyki polskich marek, puzzle prezentujące polskie krajobrazy (morze, góry, jeziora, lasy), biżuteria z bursztynu, płyty z polską muzyką, przewodniki po Polsce oraz akcesoria i ubrania z polskim akcentem (na przykład torby lub T-shirty z napisem „I love Poland”).

Przysmaki z Polski, które pobudzą zmysły

Za idealne pamiątki z Polski dla obcokrajowców uznaje się również jedzenie. Nic w tym dziwnego, w końcu tak zwana turystyka kulinarna cieszy się aktualnie rosnącą popularnością. Na uwagę w tym zakresie zasługują przede wszystkim tradycyjne produkty spożywcze, typowe dla danego regionu, powstające na bazie naturalnych składników, zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą. Które smakołyki staną się doskonałą gastronomiczną pamiątką z Polski dla obcokrajowca? Na tej liście umieszcza się na przykład: słodycze (ptasie mleczko, krówki, pierniki, czy śliwki w czekoladzie), miód i inne produkty pszczele, własnoręcznie przygotowane przetwory z owoców (soki, kompoty, dżemy, powidła i konfitury), słoiczki z marynowanymi grzybkami lub kiszonymi ogórkami, alkohol oraz oscypki i inne polskie sery.

Stworzysz z nich efektowny box prezentowy, a podarunek w takiej postaci bez dwóch zdań przypadnie do gustu wszystkim łasuchom, którzy cenią sobie poznawanie innego kraju poprzez niepowtarzalne, charakterystyczne dla niego smaki. Pozostając w tej tematyce, warto niekiedy iść o krok dalej i wręczyć komuś książkę kucharską z przepisami kuchni polskiej (trzeba tylko wybrać odpowiednią wersję językową albo pomóc w przetłumaczeniu znajdującej się tam treści).

Powyższe zestawienie pokazuje, że atrakcyjne, oryginalne i zapadające w pamięć pamiątki z Polski dla obcokrajowców mogą przyjmować różną formę. Daje to szerokie pole do popisu. Dzięki temu istnieje możliwość, aby dopasować rodzaj prezentu do preferencji osoby obdarowywanej, a tym samym wywołać uśmiech na jej twarzy.

Utworzone przez
Agnieszka Małyska