Gramatyka dla praktyka 3. Składnia

Autor

Kamila Dembińska
Karolina Fastyn-Pleger
Agnieszka Małyska
Marta Ułańska

ISBN

978-3-9822528-0-3

Poziom

A1, A2, B1,

Wersja

papierowa

Typ okładki

miękka

Liczba stron

204

Format

29,7 x 21

Gramatyka dla praktyka. Składnia to trzeci tom obszernego kompendium do nauczania gramatyki języka polskiego w ujęciu funkcjonalnym na poziomie A1–B1 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego). Jego pierwsza część – Gramatyka dla praktyka. Fleksja i słowotwórstwo – zawiera około 600 ćwiczeń z deklinacji imion i słowotwórstwa, a druga – Gramatyka dla praktyka. Czasownik – ponad 430 ćwiczeń poświęconych czasownikowi. Nieco więcej niż 300 ćwiczeń można znaleźć w ostatnim tomie pt. Składnia. Podzielono go na osiem rozdziałów: Podmiot, Orzeczenie i równoważnik zdania, Określenia orzeczenia i rekcja, Przydawka, Zdania pytające, Negacja, Funkcje zaimka się w zdaniu, Zdania złożone i spójniki.

Każdy rozdział otwiera część teoretyczna, ale omówienie najistotniejszych zagadnień gramatycznych nie jest priorytetem Autorek. Główną rolę odgrywają w Gramatyce funkcje komunikacyjne, które organizują układ treści. Podejście funkcjonalne, a także staranny dobór słownictwa i struktur gramatycznych pozwala obalić stereotyp, jakoby polska gramatyka była skomplikowana, a jej nauczanie żmudne i oderwane od realiów autentycznej komunikacji. Innowacyjny charakter tego podręcznika przekłada się na praktyczny wymiar nauki.

Cena

99,00 

Produkt dostępny

Wysyłka w  48h

Masz pytania? Skontaktuj się!

Może spodoba się również…

Do kogo skierowany jest podręcznik Gramatyka dla praktyka?

Z Gramatyki dla praktyka mogą korzystać uczestnicy kursów językowych, osoby uczące się polskiego samodzielnie, które poszukują materiałów dodatkowych lub powtórzeniowych, a także lektorzy języka polskiego jako obcego, prowadzący kursy na poziomach A1, A2, B1.

Uczniowie bardziej zaawansowani znajdą w niej wiele materiału do powtarzania i utrwalania podstawowych umiejętności, a lektorzy cenną pomoc w porządkowaniu wiedzy gramatycznej i zwiększaniu efektywności nauczania. Graficzne wyróżnienie trzech poziomów biegłości (kolor czerwony dla poziomu A1, żółty dla A2 i zielony dla B1) ułatwia orientację w układzie książki i pozwala szybko odszukać odpowiednie ćwiczenia. Każdy rozdział składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria, przekazana w przejrzysty sposób – od informacji ogólnych do szczegółowych – zainteresuje głównie lektorów, choć wiadomości z tej części przydadzą się również uczniom zainteresowanym głębiej gramatyką lub przygotowującym się do egzaminów certyfikatowych.

Co zawiera trzeci tom Gramatyki dla praktyka?

W trzecim tomie Gramatyki dla praktyka uczniowie znajdą ćwiczenia, które ułatwią im konstruowanie bardziej złożonych wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz pomogą w przyswajaniu struktur składniowych, co w języku polskim nie jest proste ze względu na luźny szyk zdania. Ćwiczenia, podzielone na podrozdziały według sytuacji komunikacyjnych, zostały ułożone w podręczniku w kolejności od łatwiejszych do trudniejszych – od schematycznych ćwiczeń automatyzujących do bardziej skomplikowanych: kontrastujących i integrujących kilka sprawności. Ich punktem wyjścia jest zawsze składnia.

O ile w dwóch pierwszych tomach w centrum uwagi znalazły się poszczególne zagadnienia gramatyczne, o tyle trzecia część Gramatyki koncentruje się właśnie na składni – próbuje oswajać uczniów z naturalnym sposobem komunikacji i zachęcać ich do samodzielnego tworzenia rozbudowanych wypowiedzi. Kilka rzeczy ćwiczy się jednocześnie już w niektórych rozdziałach na poziomie A1. Są one wymienione wtedy w tytule, aby nauczyciele i uczniowie mogli się łatwiej zorientować, czy dany rozdział jest na odpowiednim poziomie i czy zaspokaja ich potrzeby komunikacyjne. W książce nie brak również ćwiczeń o charakterze socjokulturowym, które przypominają m.in. o polskich zwyczajach, atrakcjach turystycznych, znanych postaciach kultury, nauki i historii.

Ćwiczenia powtórzeniowe z części zatytułowanej Czy pamiętasz?

Sprawdzają umiejętność posługiwania się omówionymi wcześniej strukturami gramatycznymi. Klucz ułatwia samodzielną pracę i autokontrolę, a Indeks terminów gramatycznych, w językach: polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim, rosyjskim i chińskim, uzupełnia część teoretyczną i pozwala ją lepiej zrozumieć. Z kolei Katalog tematyczny umożliwia wybranie z różnych rozdziałów ćwiczeń poświęconych temu samemu tematowi leksykalnemu.

Informacje dodatkowe
Wymiary 29,7 × 21 cm
Kategoria

Ćwiczenia gramatyczne, Podręczniki dla dorosłych

Poziom

A1, A2, B1

Serie

Gramatyka dla Praktyka

Wersja poroduktu

Papierowa – okładka miękka

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Gramatyka dla praktyka 3. Składnia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opcje dostawy:
 • Kurier w Polsce
 • Kurier w Polsce - pobranie
 • Kurier w Europie
 • Paczkomaty Inpost
  14,00 zł
 • Paczkomaty InPost - pobranie
  18,00 zł
 • Darmowa dostawa ( PDF / Flipbook )
 • Darmowa dostawa
 • Flexible Shipping
Opcje płatności:
Szybkie przelewy online
Przelew tradycyjny
Płatność czekiem
Za pobraniem
PayPal