Chcesz aplikować na studia w Polsce? Ciekawią Cię oferty dostępne na polskim rynku pracy i poszukujesz tu stałego zatrudnienia? A może planujesz przeprowadzkę do naszego kraju, ponieważ znalazłeś tutaj miłość swojego życia? Istnieje długa lista motywatorów zachęcających do nauki języka polskiego jako obcego w celu pokonania bariery językowej. To najlepszy moment, żeby dowiedzieć się nieco więcej na temat wynikających z tego profitów – pokazujemy, co można przy okazji zyskać!

Nauka języka polskiego dla obcokrajowców – podstawowe korzyści

Nauka polskiego, jak łatwo się domyślić, jest wskazana, gdy osoba, dla której nie jest on językiem ojczystym, ma zamiar osiedlić się w Polsce, ponieważ wiąże się to z ze zmianą jej sytuacji zawodowej lub osobistej (np. zdobyciem wykształcenia, znalezieniem pracy, czy wejściem w związek). W takich okolicznościach ludzie dążą do podniesienia swoich kompetencji językowych, bo dysponowanie tą umiejętnością w dużym stopniu ułatwi im komunikowanie się z innymi, co z całą pewnością podniesie jakość ich życia na różnych płaszczyznach.

Nawet jeśli obcokrajowiec nie zamierza przeprowadzać się do naszego kraju, może uczyć się polskiego, żeby móc sprawnie porozumiewać się z mieszkającą w Polsce rodziną. Warto zdecydować się na ten krok, jeśli czyjś przodek był polskiej narodowości i z tego powodu pragnie się kultywować pamięć o nim, ucząc się języka oraz poznając kulturę, tradycję i zwyczaje.

Ponadto trzeba pamiętać, że znajomość polskiego otwiera wiele drzwi dla dalszego podnoszenia kompetencji językowych – przede wszystkim dzięki zasadzie podobieństwa znacznie ułatwia naukę spokrewnionych z nim, innych języków słowiańskich, takich jak: czeski, słowacki, czy białoruski. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych do opanowania języków na świecie, dlatego nauczenie się go daje ogromną satysfakcję oraz skutecznie dodaje pewności siebie. Nauka języka polskiego to także aktywność, na którą decydują się poligloci, dysponujący imponującymi zdolnościami w tym zakresie, pragnący biegle posługiwać się jak największą liczbą języków obcych.

Jakie są inne zalety związane z nauką języka polskiego jako obcego?

Oczywiście trzeba też skupić się na ogólnych korzyściach, jakie zawsze wynikają z nauki języków obcych (nie tylko polskiego). Najczęściej wymienia się, że jest to:

  • lepsze rozumienie otaczającego świata,
  • łatwość nawiązywania kontaktów z mieszkańcami innych krajów,
  • większa przyjemność z podróżowania za granicą,
  • poprawa pamięci i koncentracji oraz rozwój wielozadaniowości i elastyczności myślenia,
  • możliwość korzystania z międzynarodowego dorobku kulturalnego,
  • otwarcie się na inne kultury i stanie się świadomym uczestnikiem globalnego społeczeństwa.

Czy warto znać język polski? Podsumowanie

Teraz wiesz, dlaczego warto uczyć się języka polskiego! Uwagę zwraca już sam fakt, że jest naprawdę wiele kwestii, dla których opłaca się rozpocząć tego typu przygodę i właśnie w ten sposób zainwestować w swój własny rozwój. Bez dwóch zdań wśród tych wszystkich korzyści znajdziesz niejeden argument, który zachęci Cię do zapisania się na kurs językowy albo zaopatrzenia się w godne polecenia podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego i rozpoczęcia samodzielnego kształcenia. Wybierz dobry powód, który będzie dla Ciebie odpowiednią motywacją, a potem zacznij poszerzać zasób słownictwa, zagłębiać się w zagadnienia gramatyczne, jak również ćwiczyć poprawną wymowę. Powodzenia!

Utworzone przez
Agnieszka Małyska