Jednym z najpopularniejszych sposobów nauki czytania, stosowanym u małych dzieci jest czytanie globalne. Autorem takiej koncepcji jest Amerykanin Glenn Doman, który opracował ją już w latach 60. XX wieku. Ta forma nauczania rozpowszechniła się w Polsce mniej więcej dwadzieścia lat temu. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tej metody i zadbaj o rozwój intelektualny Twojej pociechy.

Czytanie globalne – co to jest?

Mianem czytania globalnego określa się jedną z metod przeznaczonych do rozpoczynania nauki czytania. Jest to czytanie całowyrazowe. Metoda ta bazuje na możliwościach ludzkiej pamięci fotograficznej, a sama umiejętność czytania to w pewnym sensie skutek uboczny. Dla malucha nie jest to przykra konieczność, a po prostu zabawa. Stosowanie takiej formy kształcenia wobec najmłodszych stanowi receptę na stymulację ich rozwoju. Opisywany sposób nauki czytania ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników.

Czym jest metoda globalnego czytania?

Z punktu widzenia malucha w czytaniu globalnym najważniejszy jest piktogram i wiążące się z nim skojarzenia. Dziecko jest wtedy jeszcze na takim etapie, że nie wie, iż słowa tworzą się z liter – więc nawet się nad tym nie zastanawia. Całościowe zapamiętywanie obrazów jest dla niego naturalne. Najpierw wskazuje się na pojedyncze słowa, a potem (im dziecko jest starsze), tworzy się wyrażenia dwuwyrazowe i następnie proste oraz nieco bardziej rozbudowane zdania.

Jaką ilość powtórzeń należy wykonywać podczas każdej sesji? Zależy to w głównej mierze od indywidualnych możliwości dziecka. Jednego dnia może to być zaprezentowanie maluchowi dziesięciu kart, z kolei kolejnego da ono radę zapoznać się z jedynie dwoma nowymi wyrazami.

Nauka czytania metodą Domana – czy jest skuteczna?

Wspólna nauka czytania metodą Domana ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym – spędzając czas z rodzicem, maluch poszerza swoją wiedzę i pogłębia więź łączącą go z mamą lub tatą. To źródło ogromnej radości, a także sprawdzona metoda na trening koncentracji, zapamiętywania oraz spostrzegawczości. W efekcie pociecha nie tylko pokocha czytanie, ale i polubi samą ideę nauki nowych rzeczy. Metoda Domana przygotowuje dziecko o nauki szkolnej, jak również oswaja je z wyrazami oraz językiem polskim.

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana

Nauka czytania globalnego sprowadza się do tego, że dziecko traktuje poszczególne wyrazy jako swego rodzaju piktogramy. To intuicyjny sposób szybkiego utrwalania w pamięci obrazów symbolizujących określoną treść. Kluczowe jest tutaj fotograficzne, wzrokowe zapamiętywanie i przyporządkowywanie wyglądu słów do dźwięku słyszanego przy ich wymawianiu.

Czytanie globalne – od kiedy zacząć?

Opisywana metoda pozwala wspierać wszechstronny rozwój dziecka już od najmłodszych etapów jego życia. Wskazuje się, że możliwe jest stosowanie jej nawet u niemowląt. Na dobrą sprawę – im wcześniej, tym lepiej. Taka forma nauki czytania jest wykorzystywana wobec dzieci do szóstego roku życia, zarówno w warunkach domowych, jak i w przedszkolach.

Jak nauczyć dziecko czytać metodą globalną?

Nauka w oparciu o taką metodę sprowadza się do głośnego i wyraźnego odczytywania maluchowi napisu znajdującego się na karcie, jednocześnie ją mu pokazując. Tym samym dziecko spoglądając na całe wyrazy, zapamiętuje ich wygląd. Po upływie określonego czasu potrafi je rozpoznać, nawet pomimo tego, że nie zna jeszcze poszczególnych liter (identyfikuje obraz, choć nie zna tworzących go elementów). Interesujące jest to, że dziecko może czytać, jeszcze zanim nauczy się mówić.

Warto podkreślić, że pokazywaniu takich tablic z kolejnymi słowami, mogą towarzyszyć różne gry i zabawy. Formę nauki trzeba po prostu dopasować do wieku, usposobienia oraz potrzeb pociechy. Zadba się wtedy o odpowiednią atmosferę, a nauka czytania będzie kojarzyła się maluchowi z czymś radosnym i przyjemnym. Należy podkreślić, że nie jest tutaj wskazane odpytywanie dzieci oraz ocenianie ich postępów.

Karty do nauki czytania globalnego – jak wyglądają?

Podstawowy materiał edukacyjny, używany do nauki czytania globalnego, to specjalne plansze, na których znajdują się grafiki oraz konkretne wyrazy. Takie papierowe karty, ze względu na atrakcyjną formę oraz mnogość wzorów i kolorów, przypadają do gustu wszystkim maluchom. Dzięki temu nauka czytania staje się zabawą. Aby osiągnąć zamierzone efekty, każdego dnia warto przeznaczyć na takie poszerzanie wiedzy przynajmniej kwadrans.

Utworzone przez
Agnieszka Małyska