Nauka języków obcych to fantastyczna przygoda, która daje wiele satysfakcji. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to składający się z wielu etapów proces, wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu oraz zaangażowania. Ma to zastosowanie również w odniesieniu do nauki języka polskiego przez obcokrajowców.

Osoby zza granicy z wielu powodów decydują się na zagłębianie tajników naszego języka ojczystego. Do podjęcia takiej decyzji najczęściej popycha ich zafascynowanie polską kulturą, znalezienie zatrudnienia, rozpoczęcie u nas studiów, czy zakochanie się w Polce lub Polaku. Bez względu na to, jaki cel im przyświeca, schemat zwykle jest bardzo podobny – na początku zapał do nauki jest ogromny, jednak wraz z upływem czasu (i napotykaniem ewentualnych trudności) entuzjazm maleje.

Co można wtedy zrobić, aby nie zaprzepaścić zdobytej dotychczas wiedzy i nadal mieć szansę na osiągnięcie sukcesu? Jak się zmotywować do nauki języka polskiego, będąc obcokrajowcem? Sprawdź propozycje sprawdzonych pomysłów na to, aby powrócić na właściwe tory i znów czerpać radość z poszerzania swoich horyzontów intelektualnych oraz doskonalenia umiejętności lingwistycznych.

Brak motywacji do nauki – jak się zmotywować?

Mianem motywacji określa się typowy dla poszczególnych ludzi stan psychologicznej gotowości do podejmowania pewnych działań, który jest uwarunkowany licznymi bodźcami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Motywacja o określonej sile nadaje sens realizowanym przez nas aktywnościom, wpływa na podejmowane decyzje, warunkuje zachowania.

Procesy motywacyjne mają zastosowanie również względem kwestii edukacyjnych – jako przykład można tutaj wskazać naukę języka polskiego przez obcokrajowców. Im wyższa motywacja, tym bardziej chce nam się uczyć, dlatego należy od razu reagować na spadek mobilizacji. Już teraz sprawdź, jak się zmotywować do nauki i przekonaj się, że zastosowanie tych metod pozytywnie oddziałuje na zaangażowanie w naukę polskiego słownictwa, czy zagadnień gramatycznych.

Nagradzaj się

Swój sposób myślenia o nauce można zmienić chociażby poprzez nagradzanie się – na przykład po zadowalającym przyswojeniu określonego fragmentu materiału. Taki bonus może przyjmować różną formę. Dla jednych dobrą gratyfikacją będzie oglądnięcie odcinka ulubionego serialu, a dla innych możliwość zjedzenia ulubionych słodyczy.

Sprecyzuj cel, jaki Ci przyświeca

Wiedząc, w jakim kierunku się zmierza, o wiele łatwiej jest cieszyć się z osiąganych sukcesów oraz radzić sobie z ewentualnymi porażkami. Dlatego trzeba już na starcie sprecyzować cel, a potem robić wszystko, aby marzenia stawały się rzeczywistością.

Ćwicz swój mózg

Dla zdolności poznawczych niezwykle istotna jest właściwa sprawność mózgu. Niezbędne jest zatem regularne ćwiczenie elastyczności tego organu – nie tylko podczas nauki języka polskiego, ale i w czasie wolnym. Sprawdzi się tutaj: rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, czytanie książek, układanie puzzli, czy granie w gry logiczne.

Ucz się tak jak lubisz

Wzrost motywacji będzie można zauważyć także wtedy, gdy będzie się korzystało z metod nauki w pełni dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Warto więc przemyśleć, czy lepiej nam uczyć się samodzielnie, czy w grupie, stacjonarnie, czy online, a potem stosować te wskazówki w praktyce.

Nie zapominaj o odpoczynku i sporcie

Na próżno szukać motywacji do nauki języka polskiego, jeśli będzie się narzekało na zmęczenie. Organizm osłabiony przez stres i przemęczenie nie jest w stanie działać na wysokich obrotach. Należy więc przywiązywać ogromną uwagę do snu (cechującego się odpowiednią ilością i jakością) oraz codziennego relaksu. Zbawienny wpływ na zapał do nauki ma również aktywność fizyczna – wiele daje już nawet kilkunastominutowy spacer.

Karm swój mózg

Jednocześnie bardzo ważna jest świadomość, że ogromny wpływ na zdolności koncentracji i zapamiętywania podczas nauki ma zbilansowana dieta. Jej podstawę powinny stanowić zdrowe produkty spożywcze, dzięki którym poprawi się zarówno nasze samopoczucie, jak również fizyczna kondycja. Należy więc stawiać na dobre dla mózgu składniki – ekologiczne owoce i warzywa, ryby, orzechy, pestki i nasiona, gorzką czekoladę. Równocześnie istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu.

Brak motywacji do nauki u dziecka – jak zachęcić?

Jednym z problemów dzieci w wieku szkolnym jest niska motywacja do nauki. W związku z tym rodzice muszą okazywać im swoje zainteresowanie i odpowiednie wsparcie. Współpraca z córką lub synem, uwzględniająca ich indywidualne potrzeby, oparta na szczerej rozmowie (dotyczącej przyczyn tego stanu) i wymianie poglądów, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Razem naprawdę możecie więcej, tym bardziej że młodzi ludzie bardzo często nie potrafią samodzielnie zmienić swojego nastawienia, trudno im także odnaleźć sens w uczeniu języka polskiego, czy też zdobywaniu wiedzy z jakiejkolwiek innej dziedziny. Wszystko przez to, że ich spojrzenie na świat zwykle uwzględnia jedynie teraźniejszość, a nie jest ukierunkowane na przyszłość.

Jak się zmotywować do nauki języka polskiego? Co zrobić, jeśli jesteś obcokrajowcem, a Twoje dziecko zada Ci takie pytanie? W jaki sposób możesz mu skutecznie pomóc? Działania, na które warto się zdecydować w takiej sytuacji to przede wszystkim:

  • wytłumacz dziecku, że uczy się dla siebie, a nie dla kogoś,
  • przedstaw korzyści, jakie przyniesie znajomość języka polskiego – pokaż, że nauka może być ciekawa,
  • odkryj unikalny styl nauki Twojej pociechy i wspieraj je w wykorzystywaniu tych metod w praktyce,
  • podkreślaj każdy, nawet najmniejszy sukces – nagrody są wskazane,
  • uświadom młodą osobę, że na wielu płaszczyznach życia bardzo ważna jest systematyczność i konsekwencja w działaniu,
  • wspieraj w zakresie racjonalnego gospodarowania czasem,
  • nie naciskaj na dziecko, nie krytykuj i nie wywołuj presji,
  • dostosuj tempo nauki do indywidualnych możliwości młodej osoby,
  • wyjdź z tradycyjnych schematów nauczania i zapisz dziecko na kurs języka polskiego dla obcokrajowców, który będzie prowadzony w atrakcyjnej, nowoczesnej formie,
  • wyposaż pociechę w wysokiej jakości materiały edukacyjne dla cudzoziemców, dostosowane do jego wyjściowego poziomu wiedzy oraz wyróżniające się atrakcyjną warstwą graficzną,
  • kreuj przyjemną atmosferę – niech nauka kojarzy się z dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem,
  • bądź dla dziecka autorytetem i wzorem do naśladowania.

Poznawanie zasad języka polskiego – jak się zmotywować do nauki? Podsumowanie

Nauka języka polskiego przez obcokrajowców (dorosłych, jak i tych w młodszym wieku) to oczywiście dość duże wyzwanie, któremu można jednak sprostać dzięki odpowiedniej motywacji. Warto więc z jednej strony stawiać na działania profilaktyczne – a więc już od początku nauki dopingować się na wybrane sposoby – jak również podejmować konkretne kroki dopiero wtedy, gdy poziom zaangażowanie zacznie niebezpiecznie się obniżać. Niech zaprezentowane powyżej rozwiązania będą inspiracją do kreatywnego rozwoju, którego wyróżnikiem stanie się skuteczna walka z brakiem motywacji do nauki języka polskiego.

Utworzone przez
Agnieszka Małyska