Jeśli uczysz się języka polskiego już od jakiegoś czasu, być może chcesz mieć oficjalne potwierdzenie swoich umiejętności. Pozwoli Ci ono bowiem ubiegać się o obywatelstwo polskie czy przyjęcie na studia lub pomoże w znalezieniu pracy. Dowiedz się, jak zdobyć certyfikat języka polskiego oraz jak można się do niego przygotować.

Kto i dlaczego potrzebuje certyfikatu znajomości języka polskiego?

Sprawdź, jakim osobom może się przydać certyfikat znajomości języka polskiego.

Osoby starające się o obywatelstwo polskie

Jednym z wymogów uzyskania obywatelstwa polskiego jest udokumentowana znajomość języka polskiego. Certyfikat może być oficjalnym dokumentem, który to potwierdzi.

Osoby ubiegające się o pracę w Polsce

Jeśli obcokrajowiec chce zostać zatrudniony w Polsce, pracodawca może od niego wymagać znajomości języka. Poziom określony przez oficjalny certyfikat to dobry sposób na jego udowodnienie.

Kandydaci na studia w Polsce

Na niektórych uczelniach w Polsce, takich jak sportowe czy artystyczne, jest wymagany certyfikat na poziomie B1 lub B2.

W jaki sposób można otrzymać certyfikat znajomości języka polskiego?

Jest możliwość otrzymania certyfikatu znajomości języka polskiego bez przystępowania do egzaminu. Trzeba do tego być absolwentem szkoły lub uczelni wyższej w Polsce. W innym wypadku konieczne jest zdanie egzaminu państwowego z języka polskiego jako obcego.

Egzamin państwowy z języka polskiego jako obcego w ciągu roku ma zwykle 3 terminy: marzec/kwiecień, czerwiec oraz październik/listopad. Proces rejestracji na egzamin obejmuje wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz wniesienie opłaty egzaminacyjnej. Terminy rejestracji są przeważnie ogłaszane z wyprzedzeniem, dlatego warto regularnie sprawdzać stronę internetową komisji lub wybranego ośrodka egzaminacyjnego. Listę ośrodków w całej Polsce znajdziesz pod adresem: www.certyfikatpolski.pl. Jest to też miejsce, gdzie możesz się zapisać.

Zdecyduj również, do jakiego poziomu będziesz podchodzić. Egzamin państwowy z języka polskiego można zdawać na poziomach: A2, B1, B2, C1 oraz C2. Jest też wersja egzaminu dostosowana do dzieci i młodzieży. Jednak starając się o obywatelstwo lub pobyt rezydenta, konieczne jest zdanie egzaminu na minimalnym poziomie B1.

Czy do egzaminu trzeba się przygotowywać?

Chociaż, oczywiście, nauka do egzaminu nie jest koniecznością, zdecydowanie warto się do niego przygotować. Dzięki temu z wyprzedzeniem zapoznasz się z formatem egzaminu, typami zadań oraz wymaganiami na poszczególnych poziomach. Pozwoli Ci to poczuć się pewniej i zmniejszyć stres podczas zdawania. Powtórki językowe służą także przypominaniu sobie najważniejszych informacji, więc możesz zwiększysz swoje szanse na otrzymanie certyfikatu. Wniosek jest więc taki, że nawet osoby, które czują się bardzo pewnie w komunikowaniu się w języku polskim, powinny poświęcić nieco czasu, aby przygotować się do egzaminu.

Podręczniki przygotowujące do egzaminu

Kursy przygotowujące do egzaminu z języka polskiego są zwykle kosztowne i wymagają Twojej dostępności w określonych terminach. Zamiast tego możesz zdecydować się na naukę oraz powtórki we własnym zakresie. Postaw na dobre podręczniki, które nauczą Cię wszystkich kompetencji wymaganych podczas egzaminu, czyli: rozumienia ze słuchu, czytania ze zrozumieniem, poprawności gramatycznej, pisania oraz mówienia. Polecamy podręczniki z serii „Zdaj się na polski”, „Gramatyka dla praktyka” lub „Testy na 4 pory roku”. Dopasuj je do swoich umiejętności oraz poziomu, na którym chcesz zdawać egzamin. Sprawdź się i zdobądź certyfikat!

Utworzone przez
Agnieszka Małyska